56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata

4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata

Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu.

Tartu Ülikooli Kliinikumi lasteneuroloog dr Ulvi Vaheri sõnul on peavalu lapse ja noorukieas levinud probleem, esinedes pooltel lastest. Sageli jääb lapse peavalu vajaliku tähelepanuta.  

„Kõige sagedamini on tegemist nn primaarsete peavaludega - pingepeavaludega (kuni 25%) või migreeniga (kuni 10% laste peavaludest). Õige peavalutüübi diagnoosimine ning sobivaimate ravi- ja leevendusvõtete leidmine on selliste peavalude korral oluline juba lastel, sest kolmveerandil lastest, kellel esines lapseeas peavalusid, püsisid need ka täiskasvanuna,“ selgitab dr Vaher.

„Peavalu võib esineda ka mõne muu haiguse tunnusena, näiteks ülemiste hingamisteede infektsioonide puhul. Peavalu võib olla ka raske, kiiret abi vajava probleemi väljenduseks,“ lisab ta.  

Iga peavalu lapsel vajab tähelepanu, kuid kindlasti on vaja pöörduda arsti poole järgnevatel juhtudel:

·        kui peavalu tekib alla 3 aasta vanusel lapsel,

·        kui peavalud tekivad äkki, justkui ilma põhjuseta, ning on tugevad ja sagedased või harva esinenud nõrgad peavalud muutuvad sellisteks,

·        kui peavaludele kaasnevad oksendamine, palavik, teadvuse häire või käe või jala nõrkus,

·        kui esinevad peavalud, mis ei lase lapsel öösel magada.

 

„Kõik täiskasvanutele mõeldud ravisoovitused lastele ei sobi. Seega on oluline peavalu õigesti ravida ning lisaks ravimitele vajadusel kasutada ka näiteks psühhoteraapia või füsioteraapia võimalusi,“ kinnitab Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky. Dr Braschinsky soovitab peavalu puhul konsulteerida esmalt perearstiga, kes vajadusel suunab spetsialisti juurde. 


Eesti Peavalu Selts korraldab 27. mail peavalu teemalise loengupäeva, kuhu on tervisehuvilised oodatud loenguid kuulama ning arstidele küsimusi esitama. Üritus toimub Tartus Dorpati konverentsikeskuses. Üritus on kõigile tasuta.

Lektorid on Eesti Peavalu Seltsi juhatuse liikmed lasteneuroloog dr. Ulvi Vaher, arst-õppejõud ning Tartu Ülikooli kliinikumi peavaluspetsialist neuroloog dr. Kati Toom, lastepsühholoog Mairi Männamaa ning peavalude ravil spetsialiseeruv füsioterapeut Kairit Linnaste.  

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Eesti peavalu seltsi president Mark Braschinsky kinnitab, et ka lastel valutab pea, aga sellele ei pöörata vajalikul määral tähelepanu. btn_k
Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?   Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3)
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Üle-Euroopaline patsientide organisatsioon Pain Alliance Europe (PAE), mis esindab valuga seotud seisundite käes kannatavaid patsiente, kutsub osalema kroonilist valu puudutavas terviseuuringus. btn_k
Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse   Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...