55927 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus

Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus

Läti valuravi ühingu alla kuulub ka peavalu sektsioon, mida juhib dr Aija Freimane. Intervjuus Med24-le rääkis ta, et peavalu diagnoosimisel on peamine esmatasand, seega püütakse perearstide teadmisi parandada.

Milline olukord peavalu osas Lätis valitseb? Kuidas on korraldatud, kas teil on spetsiaalsed peavalu kliinikud?

Põhirõhk peavaludega tegelemisel läheb esmatasandile – seal eristatakse primaarsed peavalud sekundaarsetest. Kui ilmnevad ohu märgid või ohtlikud sümptomid, saadetakse patsient erakorralise meditsiini osakonda ning nad saavad ravi vastavates kliinikutes.

Keerulisemate juhtudega tegelevad spetsiaalsed valuravi kliinikud. Eraldi peavalu kliinikuid meil eriti ei olegi, pigem valuravi kliinikud. Kahjuks asub enamik neist Riias - ülikooli kliinikud, erakliinikud. Väljaspool pealinna spetsialiseerunud peavalukliinikut pole. Enamasti on meil ambulatoorsed kliinikud valuravi patsientidele.

Kuidas toimub patsiendi suunamine?

Kui tegu on kroonilise peavalupatsiendiga, kellel ohumärke pole, saadab perearst patsiendi spetsialiseerunud neuroloogi juurde. Erakorraline patsient saadetakse diagnoosimiseks haiglasse, hiljem suunatakse ta valuravispetsialisti või neuroloogi juurde.

Peavalu diagnoosimisel on peamine esmatasand, seega püüame nende teadmisi parandada – korraldame koolitusi ja kursuseid. Meditsiinivaldkonnas valitseva mitte väga soodsa finantsolukorra tõttu on palju ülesandeid pandud esmatasandile ja spetsialisti juurde on raske kiirelt pääseda. Seda enam on perearstide koolitus oluline.

Milline on teie jaoks EHF suvekoolis kõige huvitavam teema olnud?

Olen neuroloog ja valuravispetsialist, kes spetsialiseerunud peavaludele. Nii et minu huvi on kogemuse jagamine kolleegidega, kes samuti valu temaatikast huvitatud. Ma ei arvagi, et saan siit väga uusi teadmisi, kuid on hea kuulata teiste kogemusi. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Üle-Euroopaline patsientide organisatsioon Pain Alliance Europe (PAE), mis esindab valuga seotud seisundite käes kannatavaid patsiente, kutsub osalema kroonilist valu puudutavas terviseuuringus. btn_k
Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse   Peavalukonsultant: peavaluga tegelemisel on kasvanud teiste erialade roll Peavalukonsultant: peavaluga tegelemisel on kasvanud teiste erialade roll
Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil
Neuroloog Kati Toom tõi Med24-le antud intervjuus välja, et lihtsamaid peavalusid peaksid ravima perearstid, ent Eestis jõuavad neist enamus siiski neuroloogide juurde.
btn_k
Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt   Peavalu suvekool: kuidas patsiendid õige spetsialisti juurde suunata? Peavalu suvekool: kuidas patsiendid õige spetsialisti juurde suunata?
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...