Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil

Neuroloog Kati Toom tõi Med24-le antud intervjuus välja, et lihtsamaid peavalusid peaksid ravima perearstid, ent Eestis jõuavad neist enamus siiski neuroloogide juurde.
Neuroloog Kati Toom ütles, et vähemalt 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil. Ta tõi väja, et perearstid peaksid kindlasti ravima pingetüüpi peavalusid ning migreeni lihtsamaid juhtumeid.
“Neuroloogidele ja peavaluspetsialistidele peaks jääma sekundaarsed peavalud või diferentsiaaldiagnostilised rasked juhud,” ütles Toom.
Ta tõdes seejuures, et Eestis on küll perearste, kes patsiendiga enne neuroloogi juurde saatmist korralikult tegelevad, ent palju on ka selliseid suunamisi, kus suur osa esmatasandi tööst on jäänud neuroloogi teha.
“Paraku on praegu nii, et enamus migreene ikkagi jõuavad neuroloogi juurde. Selles osas on kindlasti palju ära teha just teavituses ja ka perearstide harimises, et nad oskaksid haigeid õigesti käsitleda,” tõdes Toom ja märkis, et Eestis on veel palju tööd vaja teha.
Toomi sõnul on Eestis välja kujunenud süsteem, et esmalt peaks patsient peavaluga pöörduma perearsti poole, seejärel suunatakse haige neuroloogi juurde ja kolmas etapp on peavalu spetsialist.
Samas märkis Toom, et Eestis on peavalu ravis veel palju ära teha. Ta tõi välja, et Euroopa standartite järgi eeldab peavalukeskus suuremat meeskonda, kelle hulgas on nii füsioterapeute kui ka näiteks psühholooge. Eestis on see süsteem aga veel arenemas. Toome hinnangul on aga oluline seda süsteemi arendada, sest korralikult korraldatud peavalu infrastruktuur tagab inimestele kättesaadavama ravi.
Kollegiaalsusest rääkides tõi Toom välja Eesti meditsiini kitsaskohad: “Meil on vähe aega, aga palju haigeid. Nõudmised on suured, aga ressurssi on vähe.” Seejuures märkis neuroloog, et probleemide juures ei tohiks kaotada inimlikkust. “Ma arvan, et mõistmiks võiks kolleegide vahel olla rohkem.”
Toom märkis aga, et kõige tähtsam on siiski see, et haige saaks käsitletud.
Peavalude ravi juures pakub tema sõnul arstile rõõmu see, kui ta saab patsienti aidata. “Ja tegelikult peavalude maailmas saab inimesi palju aidata õige diagnoosi, õige ravi ja õige käsitlusega,” sõnas Toom.
EHF peavalu suvekool toimub Tallinnas 2.-4. juunini.