56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt

Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt

Intervjuus Med24-le toob Euroopa Peavaluföderatsiooni (EHF) juhatuse liige prof Zaza Katsarava peavalu valdkonna hiljutistest arengutest välja uue ravivõimaluse tekkimise.

Oma ettekandes keskendusite peavalu haiguskoormusele ning adekvaatse ravi vajadusele. Milline olukord Euroopas praegu valitseb?

Peavalu on väga levinud ning kogu vajadust spetsialiseerunud ravi järele ei suudeta katta. Seetõttu peame mõtlema, kuidas esmatasandit tugevdada.

Euroopas on viimase 20-30 aasta jooksul palju ära tehtud selleks, et peavalu oleks meditsiinilise probleemina teadvustatud. Hoolimata sellest on arenenud ning jõukates Lääne-Euroopa riikides patsiente, kes pole diagnoosi saanud ning kes on alaravitud. Nii et paranemisruumi on ka Lääne-Euroopas.

Kuulute erinevate teadusajakirjade toimetuskolleegiumitesse ning teadusmaailmaga hästi kursis. Millised on arengud peavalu valdkonnas?

Viimase 30 aasta jooksul on peavalu saanud aktsepteeritavaks haiguseks. Migreeni peeti kunagi hüsteeriliste naiste haiguseks, nüüd on olemas migreenile või kobarpeavalule spetsiaalne ravi, lähtudes neurobioloogilistest arusaamadest. Ravi on kättesaadav nii jõukate kui vaesemate riikide jaoks, sest hinnad on alla läinud. Vajame koolitust, et see oleks kättesaadav kogu elanikkonnale.

Mis on teie enda jaoks peavalu valdkonnas kõige huvitavam teema või areng olnud, näiteks viimase aasta jooksul?

Kõige hiljutisem suund on uue ravivõimaluse tekkimine -  monoklonaalsed antikehad, mis blokeeriks kaltsitoniin-geeniga seotud peptiidi (CGRP). See on oluline areng peavalu vallas, aga ka üldisem trend meditsiinis - kui suudetakse tuvastada võtmemolekul haiguse patofüsioloogias, saab ravimitööstus arendama hakata monoklonaalseid antikehi just selle konkreetse molekuli vastu.

Sarnased arengud on toimunud ka teiste haiguste ja valdkondade puhul, näiteks onkoloogia, reumatoloogia, sclerosis multiplex. Nüüd on mitu firmat välja töötanud CGRP retseptori või molekuli monoklonaalse antikeha. Loodetavasti saab neist peavalu ravis läbimurre.

Olete EHF klassifikatsioonikomitee liige, millised teemad on seal praegu aktuaalsed?

Suurim teema oli klassifikatsioonide algatamine üldse. Praegu proovime seda rakendada, kohandada, teha kättesaadavamaks ja mugavamaks. Oluline on, et WHO aktsepteeris peavalu osa nende klassifikatsioonis – peavalu klassifikatsioon saab osaks ICD klassifikatsioonist. On oluline, et räägiksime ühes keeles.

ICHD-3 (International Classification of Headache Disorders) on juba mõned aastad käigus olnud. Kas näete vajadust muudatusteks?

Praegu on kasutusel ICHD-3 beeta-versioon. See on abiks nii igapäevases praktikas, et korrektselt diagnoosida peavalusündroome, aga ka teadusuuringute planeerimisel, et valida homogeenseid uurimisgruppe. Iga klassifikatsioon on dünaamiline nähtus, mis sõltub uutest ja kogu aeg täienevatest teadmistest. Klassifikatsiooni kogu aeg kontrollitakse, kohandatakse ja täiendatakse. Kui parandusi koguneb piisavalt palju, siis avaldatakse klassifikatsiooni uus versioon.

EHF peavalu suvekool toimub Tallinnas 2.-4. juunini. 

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...