55733 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Euroopa üks suuremaid peavalukonverentse toob Eestisse tipptasemel peavaluspetsialistid

Euroopa üks suuremaid peavalukonverentse toob Eestisse tipptasemel peavaluspetsialistid (1)

Täna algab Tallinnas Euroopa Peavalu Föderatsiooni (EHF) suvekool, mis on Euroopa mastaabis suuruselt teine peavaluteemaline üritus. 2.–4. juunini koguvad erinevate erialade arstid uusi teadmisi peavalust, mis on kõige sagedasem kaebus arstiabi otsimisel ja arsti poole pöördumisel.

„Peavalu ravivõimalused on arenemas ning hiljuti avastatud uued migreeni mehhanismid on andnud aluse täiesti uute ravimigruppide välja töötamiseks. Maailmas on käimas mitu uuringut, mis hindavad ühe teatud peptiidi (kaltsitoniin-geeniga seotud peptiid ehk CGRP) osalise blokeerimise mõju migreenihoogude ravis ja ennetuses. Aktiivselt arenevad ka elektrilise stimulatsiooni meetodid kobarpeavalu ning kolmiknärvi neuralgia puhul,“ tutvustab Eesti Peavalu Seltsi president, Tartu Ülikooli Kliinikumi neuroloog dr Mark Braschinsky arenguid peavalu valdkonnas. 

„Peavalu uuringud ei lähe mööda ka Eestist – meil on käimas esmaste peavalude levimusuuring. Uuringu tulemusi on oodata aastal 2017 ning see peaks andma meile selge ülevaate peavalude esinemissagedusest. Nii saame tulemusi maailma mastaabis võrrelda ja kasutada oma originaalandmeid tervishoiusüsteemi kulude optimeerimiseks,“ lisab Braschinsky. 

Rääkides peavalu valdkonna probleemidest Eestis, toob Braschinsky välja vajaduse parandada koostööd perearstide ning neuroloogide ja peavaluspetsialistide vahel, mis tagaks peavalude parema diagnoosi ning ravi. 

„Tallinnas räägitakse kolme päeva jooksul peavalude erinevatest aspektidest - käsitlust leiavad nii kõige sagedasemad esmased peavalud, ohtlikud teisesed põhjused, aga ka mõneti harvemini esinevad, kuid diagnoosimata jäämisel inimese elukvaliteeti märkimisväärselt alandavad ning koguni puuet põhjustada võivad sündroomid. Juttu tuleb ka sellest, kuidas ühe või teise peavaluvormi kahtluse või diagnoosimise korral peaks arst haiget uurima ja ravima,“ räägib Braschinsky.  „Tegu on Euroopa tippsündmusega peavalu valdkonnas ning kohal on Euroopa ja Eesti peavaluspetsialistide paremik,“ lisab ta. 

2. – 4. juunini Tallinnas toimuval konverentsil osalevad Euroopa Peavalu Föderatsiooni (EHF) president prof Dimos Mitsikostas Kreekast, EHF juhatuse liikmed prof Zaza Katsarava Saksamaalt ja prof Vera Osipova Venemaalt, aga ka peavalueksperdid Ria Bhola Suurbritannast ja Ilse de Coo Hollandist.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
VIIMASED KOMMENTAARID
 
Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Septembris toimunud Euroopa Peavalu Föderatsiooni (EHF) kongressil valiti uus juhatus, mille liikmete hulka kuulub nüüdsest ka Eesti Peavalu Seltsi president Mark Braschinsky. btn_k
Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus   Peavalukonsultant: peavaluga tegelemisel on kasvanud teiste erialade roll Peavalukonsultant: peavaluga tegelemisel on kasvanud teiste erialade roll
Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil
Neuroloog Kati Toom tõi Med24-le antud intervjuus välja, et lihtsamaid peavalusid peaksid ravima perearstid, ent Eestis jõuavad neist enamus siiski neuroloogide juurde.
btn_k
Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt   Peavalu suvekool: kuidas patsiendid õige spetsialisti juurde suunata? Peavalu suvekool: kuidas patsiendid õige spetsialisti juurde suunata?
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...