56014 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Uuring: migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on madal

Uuring: migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on madal

Tartu Ülikooli arstitudengite uuringust selgus, et kiirabi vajavate migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on väga madal.

Tartu ülikooli arstiteaduse viienda kursuse üliõpilased Sirli Saar ja Siim Rinken analüüsisid poole aasta jooksul Eesti kahe suurima kiirabiasutuse väljakutseid peavaluga patsientide juurde, vahendab ERR Novaator.

Uuring põhineb kiirabikaartidel, millele oli juhtivaks diagnoosiks märgitud migreen. “Meie ravikaartide analüüsist selgus, et Tartu kiirabi valimis oli neuroloogi poolt migreeni diagnoos määratud 54 protsendil ja Tallinna kiirabi valimis ligi 88 protsendil,” ütlesid Saar ja Rinken.

Uuringust selgus ka, et neuroloogi poolt välja pandud migreeni diagnoosiga patsientidest olid spetsiaalsed migreenivastaseid ravimeid (triptaanid) kodus olemas vaid üheksal protsendil. See tähendab, et kaks kiirabiasutust külastasid poole aasta jooksul kokku 256 migreenisümptomitega patsienti, kellest vaid 23-l olid olemas tõhusad migreenivastased ravimid.

“Meie hüpotees on, et inimesed, kellel on kodus triptaanid olemas, ei vaja kiirabi, kuna tulevad ise oma hoogudega paremini toime. Triptaanid on efektiivsed ja sellepärast peaksid need olemas olema igal enda tervisest lugupidaval migreenidiagnoosiga inimesel.”

44 protsenti Tartu kiirabi patsientidest ei olnud enne kiirabi kutsumist enesetunde parandamises võtnud mitte ühtegi käsimüügis saada olevat ravimit. Tallinna piirkonnas oli selliseid patsiente 14 protsenti.

Kui keskmiselt tervelt kolmandik kiirabi vajanud migreenikaebustega inimestest kasutab peavalu esmaseks ohjamiseks kiirabibrigaadi väljakutset, näitab see Sirli Saare sõnul, et inimeste teadlikkus haigusega toimetulekuks on tõepoolest kahetsusväärselt madal.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata 4 märki, millele lapse peavalu puhul kindlasti tähelepanu pöörata Eesti Peavalu Selts juhib juba kuuendat aastat järjest tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on peavalu päeva fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev Laste peavalude spetsiifika on täiskasvanutega võrreldes erinev   Testi: kas sinu peavalu allub ravile? Testi: kas sinu peavalu allub ravile?
Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul Peavalu päev 2017: fookus laste ja noorukite peavalul (3) Eesti Peavalu Selts juhib ka sel aastal tähelepanu laialt levinud terviseprobleemile – peavalule. Tänavu on fookuses laste ning noorte peavalu. btn_k
Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema! Kroonilise valuga patsiente oodatakse uuringus osalema!   Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...