55733 tasuta nõuannet!
Arst annab nõu, küsi julgelt!
Küsi arstilt!
Kliinik.ee RSS Feed
 
Uuring: migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on madal

Uuring: migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on madal

Tartu Ülikooli arstitudengite uuringust selgus, et kiirabi vajavate migreenihaigete teadlikkus oma haigusest on väga madal.

Tartu ülikooli arstiteaduse viienda kursuse üliõpilased Sirli Saar ja Siim Rinken analüüsisid poole aasta jooksul Eesti kahe suurima kiirabiasutuse väljakutseid peavaluga patsientide juurde, vahendab ERR Novaator.

Uuring põhineb kiirabikaartidel, millele oli juhtivaks diagnoosiks märgitud migreen. “Meie ravikaartide analüüsist selgus, et Tartu kiirabi valimis oli neuroloogi poolt migreeni diagnoos määratud 54 protsendil ja Tallinna kiirabi valimis ligi 88 protsendil,” ütlesid Saar ja Rinken.

Uuringust selgus ka, et neuroloogi poolt välja pandud migreeni diagnoosiga patsientidest olid spetsiaalsed migreenivastaseid ravimeid (triptaanid) kodus olemas vaid üheksal protsendil. See tähendab, et kaks kiirabiasutust külastasid poole aasta jooksul kokku 256 migreenisümptomitega patsienti, kellest vaid 23-l olid olemas tõhusad migreenivastased ravimid.

“Meie hüpotees on, et inimesed, kellel on kodus triptaanid olemas, ei vaja kiirabi, kuna tulevad ise oma hoogudega paremini toime. Triptaanid on efektiivsed ja sellepärast peaksid need olemas olema igal enda tervisest lugupidaval migreenidiagnoosiga inimesel.”

44 protsenti Tartu kiirabi patsientidest ei olnud enne kiirabi kutsumist enesetunde parandamises võtnud mitte ühtegi käsimüügis saada olevat ravimit. Tallinna piirkonnas oli selliseid patsiente 14 protsenti.

Kui keskmiselt tervelt kolmandik kiirabi vajanud migreenikaebustega inimestest kasutab peavalu esmaseks ohjamiseks kiirabibrigaadi väljakutset, näitab see Sirli Saare sõnul, et inimeste teadlikkus haigusega toimetulekuks on tõepoolest kahetsusväärselt madal.

Kas see artikkel oli kasulik lugemine?
 
Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Eesti Peavalu Seltsi president valiti Euroopa Peavalu Föderatsiooni juhatusse Septembris toimunud Euroopa Peavalu Föderatsiooni (EHF) kongressil valiti uus juhatus, mille liikmete hulka kuulub nüüdsest ka Eesti Peavalu Seltsi president Mark Braschinsky. btn_k
Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus Läti peavalu seltsi juht: peavalu diagnoosimisel on oluline perearstide koolitus   Peavalukonsultant: peavaluga tegelemisel on kasvanud teiste erialade roll Peavalukonsultant: peavaluga tegelemisel on kasvanud teiste erialade roll
Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil Kati Toom: 90 protsenti peavaludest peaksid olema käsitletud esmatasandil
Neuroloog Kati Toom tõi Med24-le antud intervjuus välja, et lihtsamaid peavalusid peaksid ravima perearstid, ent Eestis jõuavad neist enamus siiski neuroloogide juurde.
btn_k
Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt Peavalu ravis loodetakse läbimurret CGRP agonistidelt   Peavalu suvekool: kuidas patsiendid õige spetsialisti juurde suunata? Peavalu suvekool: kuidas patsiendid õige spetsialisti juurde suunata?
Kliinik.ee lehele
Peavalu videokool
Peavalu videokool
Arstid annavad videoloengutes ülevaate peavalu tüüpidest, jagavad soovitusi, kuidas peavalu ennetada või nippe, kuidas migreeni ära hoida. Loe edasi...
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Harjutused pingetüüpi peavalu leevendamiseks
Vaata siit, milliseid harjutusi soovitab füsioterapeut Kadri Parts pingetüüpi peavalu leevendamiseks. Loe edasi...
Mis peavalu mul on?
Mis peavalu mul on?
Praktiline juhis koos joonisega, mis aitab määratleda peavalu liiki. Loe edasi...
Mis on migreen?
Mis on migreen?
Mis eristab migreeni tavalisest peavalust? Loe edasi...